Média

Volanie o pomoc: Neziskovka chce vyvlastniť kultúrnu pamiatku, inak ju zachrániť nejde

26. 9. 2021

O Machnáč v Trenčianskych Tepliciach sa majiteľ už roky nestará.

Architekt Martin Zaiček hovorí o Machnáči v Trenčianskych Tepliciach ako o jednej z desiatich najvýznamnejších stavieb na Slovensku. Prirovnáva ho k Mostu SNP či obrátenej pyramíde Slovenského rozhlasu. Dokončili ho v roku 1932. Projektoval ho Jaromír Krejcar, jeden z najvýraznejších pražských architektov toho obdobia. Sanatórium v štýle funkcionalistickej architektúry vtedy profesionálna verejnosť označovala ako jedno z najpozoruhodnejších diel českej aj medzinárodnej modernej architektúry, kľúčové pre jej ďalší vývoj. Neskoršia kúpeľná architektúra sa Machnáčom do veľkej miery inšpirovala. Zároveň to bola jedna z najdrahších budov postavená v medzivojnovom Československu. Na tú dobu skutočne moderná. Všetok nábytok okrem stolov, kresiel a stoličiek bol vstavaný vrátane postelí. A každá izba mala umývadlo. To vtedy vôbec nebol štandard.

Celý rozhovor na PLUS 7 dní

Bývalý liečebný dom Machnáč chcú zachrániť. Čo by mohlo z chátrajúcej pamiatky vzniknúť?

06. 09. 2021

Dlho zanedbávaný kúpeľný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach by mohol prejsť do rúk neziskovej organizácie. Tá podala návrh na vyvlastnenie tejto národnej kultúrnej pamiatky. V akom štádiu je konanie a čo by mohlo z chátrajúcej pamiatky vzniknúť sa dozviete z rozhovoru Barbory Šišolákovej.
 
Celá reportáž na TA3

Liečebný dom Machnáč stále chátra. Aktivisti vidia riešenie vo vyvlastnení budovy. Ministerstvo kultúry zámer podporuje.

06. 09. 2021 

hátrajúcu ikonickú stavbu – Liečebný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach – môže zachrániť jeho vyvlastnenie. Podnet podala nezisková organizácia Spoločnosť Jaromíra Krejcara na Okresnom úrade v Trenčíne. Budova európskeho významu je jedna z najohrozenejších kultúrnych pamiatok.

Liečebný dom Machnáč po rozdelení republiky zavreli a odvtedy chátra. Podľa zástupcov Spoločnosti Jaromíra Krejcara majitelia budovu roky zanedbávali. Spoločnosť sa rozhodla prevziať zodpovednosť za obnovu Machnáča a súčasnému majiteľovi spoločnosti Keorlen Trade predložila ponuku na odkúpenie liečebného domu, no neúspeli. Cenu za nehnuteľnosť vyčíslil nezávislý znalecký posudok na 416 000 eur.

Celá reportáž na RTVS

Pozemky pod diaľnice vyvlastňujeme bežne, Machnáč by mohol byť prvou vyvlastnenou kultúrnou pamiatkou

06. 09. 2021

Liečebný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach patrí k svetovej architektúre, no roky chátra. Spoločnosť Jaromíra Krejcara, ktorá sa usiluje o jeho záchranu, podala návrh na jeho vyvlastnenie.

Poslední kúpeľní hostia v ňom boli v roku 2002. Kúpeľný dom Machnáč umiestnený na okraji Trenčianskych Teplíc mal prejsť obnovou, no nikdy k nej nedošlo. Namiesto toho už takmer dvadsať rokov chátra.

Jeho oficiálnym vlastníkom je schránková firma Keorlen Trade so sídlom v Uherskom Hradišti. Skutoční vlastníci ostávajú neznámi, hoci je pravdepodobné, že sú nimi ľudia z okruhu Zoroslava Kollára.

Viac na Denník N

Rozhovor s rektorkou VŠVÚ Koklesovou: Podarí sa zachrániť liečebný dom Machnáč?

10.06.2021

Koncom mája takmer zanikla informácia z Trenčína. Tamojší krajský súd zakázal majiteľom bývalého liečebného domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach nakladať s nehnuteľnosťou. Pre Bohunka Koklesová, rektorku Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, to bola tá najdôležitejšia správa uplynulých mesiacov. Roky sa totiž spolu s ďalšími ľuďmi snaží zachrániť chátrajúcu stavbu.

Celá reportáž na TV JOJ

Odkúpenie alebo vyvlastnenie. Majiteľ kultúrnej pamiatky dostal ultimátum

13. 5. 2021

Cieľom je záchrana unikátnej stavby európskeho významu.

poločnosť Jaromíra Krejcara, ktorá nesie meno významného architekta, chce odkúpiť liečebný dom Machnáč. Podľa nej sa aktuálny vlastník o pamiatku v Trenčianskych Tepliciach nestará a stavba európskeho významu jeho pričinením chátra. Predstavitelia spoločnosti mu dali aj ultimátum, ktoré počíta s vyvlastnením budovy. Majiteľ aj nájomca tvrdia, že postupne objekt zveľaďujú.

Pozrite si viac v reportáži RTVS:

Zdevastovaný Machnáč chce kúpiť neziskovka, ponúka vyše 400-tisíc eur

13. 5. 2021

TRENČIANSKE TEPLICE. Nezisková organizácia – Spoločnosť Jaromíra Krejcara (SJK) ponúkla súčasnému majiteľovi Liečebného domu (LD) Machnáč 416-tisíc eur za odpredaj zdevastovanej pamiatky.

Majiteľ avizuje, že o ponuke vie len z médií a akceptovať ju zatiaľ nebude. Súčasne upozornil, že jeho znalecký posudok objektu je na 1,5 milióna eur. Spoločnosť konštatuje, že pokiaľ do 90 dní odo dňa doručenia ponuky vlastník nezareaguje, podá návrh na vyvlastnenie pamiatky.

Viac na SME

 

Vyše 400-tisíc eur. To je posledná ponuka za zanedbaný Machnáč v Trenčianskych Tepliciach

10. 5. 2021

Ak ho od majiteľa nekúpia, bude nasledovať vyvlastňovacie konanie. Neziskovka chce cennú budovu zachrániť a vrátiť opäť do užívania

Boj o legendárnu budovu Liečebného domu Machnáč pokračuje a objavila sa konkrétna ponuka. Nezisková organizácia Spoločnosť Jaromíra Krejcara (SJK) ju chce odkúpiť za 416-tisíc eur od firmy Keorlen Trade, jej aktuálneho vlastníka. Firma je registrovaná v Česku, ale jej spoločníkmi sú Slováci. Zároveň je SJK pripravená prevziať zodpovednosť za obnovu budovy a záchranu jej architektonických hodnôt.

Viac na Trend

18. 12. 2020

Čo je Kultúrna udalosť roka 2020? Odpovedajú Pauhofová, Roth, Kirschner, Milanová a ďalší

Natália Milanová
ministerka kultúry

Chcela by som poďakovať všetkým, ktorí v náročných podmienkach tvorili v reálnom či virtuálnom svete. Ak by som mala vybrať len jeden mimoriadny počin roka v kultúre, chcela by som vyzdvihnúť angažovanosť, zanietenosť a spoločnú snahu kultúrnej obce, neziskovej organizácie Spoločnosť Jaromíra Krejcara, samosprávy mesta a ministerstva kultúry zachrániť a obnoviť bývalý liečebný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach, dlhodobo chátrajúcu funkcionalistickú krásu. Som presvedčená, že vlastníctvo národnej kultúrnej pamiatky zaväzuje aj voči budúcim generáciám. Túto snahu vnímam ako autentický prejav vzťahu ku kultúrnym hodnotám.

Viac na Denník N

16. 12. 2020

Triaška & Čejka_FM

Tak ako vždy na konci roka, aj tentoraz sme si v programe Triaška & Čejka_FM zrekapitulovali, čo najlepšie v umení a kultúre priniesol rok 2020. V štúdiu Rádia_FM sme privítali kunsthistoričku Beátu Jablonskú, novinárku a publicistku Janu Močkovú, a samozrejme nechýbali ani Lyrik H a skupina Lozorno, ktorí naživo zahrali zopár svojich pesničiek.

Jana Močková: „Debata o Machnáči je debata o histórii krajiny, o tom, čo si vážime a chceme aby tu pretrvalo, o tom, čo chceme ukázať, čo tu bolo dobré a čo by tu znova mohlo fungovať a ako sa o to vieme postarať. „

Podcast: Triaška and Čejka_FM  

01/2021

Musíme vydržať a nerúcať sa

Rozhovor s Bohunkou Koklesovou, rektorkou VŠVU a predsedníčkou správnej rady Spoločnosti Jaromíra Krejcara v Madam EVA

   

december 2020

Ruina Liečebného domu Machnáč
Dočká sa svojho znovuzrodenia?

Skvelá poloha v Kúpeľnom parku a história Liečebného domu Machnáč ležia v srdciach mnohých. Jednak tých, ktorí v ňom roky pracovali, ďalej tých, ktorí sa v ňom opakovane liečili ako kúpeľní hostia i tých, ktorí poznajú jeho skutočnú architektonickú hodnotu medzivojnového obdobia Československa. Tú v 30. rokoch minulého storočia vdýchol legendárny architekt Jaromír Krejcar.

Viac sa dočítate v rozhovore so zakladateľom a riaditeľom Spoločnosti Jaromíra Krejcara Martinom Zaičkom a primátorkou nášho mesta Zuzanou Frajkovou Ďurmekovou.

Viac Mestské noviny Trenčianske Teplice, str. 12

6. december 2020

Legendárny liečebný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach by mohol vyzerať takmer ako pri otvorení

Reportáž na RTVS

3. december 2020

Machnáč chce štát vyvlastniť. O slovo sa dnes prihlásil roky mlčiaci majiteľ liečebného domu

TRENČIANSKE TEPLICE. Vo veci záchrany národnej kultúrnej pamiatky, Liečebného domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach, sa pohli ľady. Okresný súd Trenčín vydal neodkladné opatrenie, ktorým vlastníkovi zakázal narábať s objektom, skloňovať sa začalo aj jeho vyvlastnenie štátom.

Podľa zástupcov Spoločnosti Jaromíra Krejcara (SJK), ktorá sa snaží o záchranu pamiatky, je budova v havarijnom stave a zachrániť ju môže len vyvlastnenie vo verejnom záujme.

Niekoľko týždňov po medializácii sa o slovo prihlásil roky mlčiaci majiteľ objektu. Ten tvrdí, že LD Machnáč prenajal novozaloženému občianskemu združeniu. To tu chce v budúcnosti zriadiť domov pre seniorov. Dobrovoľníci zo SJK zámer vlastníka spochybňujú.

Viac na My Trenčín 

3. december 2020

Spoločnosť J. Krejcara predstavila plán záchrany liečebného domu Machnáč v Tr. Tepliciach, nečakane sa objavil aj majiteľ

TRENČIANSKE TEPLICE. Dnes sa na pôde Mestského úradu v Trenčianskych Tepliciach uskutočnila tlačová konferencia Spoločnosti J. Krejcara (SJK), ktorá má záujem zachrániť chátrajúcu funkcionalistickú stavbu svetového významu. Jednotliví zástupcovia spoločnosti vysvetlili predstavu združenia a zároveň bol predostretý architektonický návrh rekonštrukcie budovy so zachovaním charakteru stavby.

Viac (ako aj video tlačovej konferencie a rozhovory) na Impulz.press

3. december 2020

Liečebný dom Machnáč chátra: Predstavili nový PLÁN obnovy tejto pamiatky, VIDEO

V Trenčianskych Tepliciach sa pohli ľady. Liečebný dom Machnáč môže zachrániť jeho vyvlastnenie, majiteľ budovy ho však odmieta.

Viac na trenčín.dnes24

3.december 2020

Kedysi vychytené miesto, teraz chátrajúca ruina: Veľká hádka o ňu a spor o státisíce!

S legendárnym liečebným domom Machnáč sa osud nemaznal! Mesto Trenčianske Teplice ho chce zachrániť, nie je to však jednoduché. Osud Machnáča zrejme spečatí až Najvyšší súd. Dnes sa však okolo neho strhla veľká hádka!

Viac na Plus JEDEN DEŇ

26. november 2020

Dnes je pamiatkovo chránený Machnáč v Trenčianskych Tepliciach zdevastovaný, takto by mohol vyzerať po rekonštrukcii (+foto)

Architektonické riešenie ateliéru ô po prvýkrát ukazuje, ako slávny Machnáč vyzeral vo svojej pôvodnej forme – a ako by opäť vyzerať mohol, ak by sa Spoločnosti Jaromíra Krejcara podarilo získať pamiatku do vlastníctva a zrekonštruovať ju.

Viac na Denník N

26. november 2020

Štát chce vyvlastniť Machnáč

reportáž v Správach na RTVS od 21:40

20. november 2020

Projekt: ideálna pamiatková obnova Liečebného domu Machnáč

V akej podobe by mohla v budúcnosti fungovať jedna z kľúčových budov československej moderny? Rozhovor s architektmi Martinom Kvitkovským a Martinom Vargom z ateliéru ô na architektonickom portáli archinfo.sk

20. november 2020

Liečebný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach roky chátra

Hoci patrí medzi ikonické stavby na Slovensku aj v celej strednej Európe, na svoju obnovu stále len čaká. Liečebný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach roky chátra. Snahy o jeho záchranu doteraz skončili neslávne.

Viac na Rádio Regina

17. november 2020

Kontroverzný Machnáč vlastnila firma, v ktorej boli Bödör a Kollár. Teraz ho chce opraviť  čudné združenie

Machnáč chce najnovšie opraviť združenie, ktoré vzniklo v rovnaký deň, ako súd zákazal ďalšie prepisy tejto kultúrnej pamiatky na nových vlastníkov.

Viac na aktuality.sk

15. november 2020

Súd zakázal majiteľovi nakladať s Liečebným domom Machnáč

V hre je aj vyvlastnenie národnej kultúrnej pamiatky štátom.

Viac na MY Trenčín

14. november 2020

Kauza Machnáč: Ako súkromník zlyháva pri ochrane kultúrnej pamiatky. Chcú ju preto vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia, používaný najmä pri stavbe diaľnic, chcú po prvýkrát využiť na odobratie kultúrnej pamiatky nezodpovednému majiteľovi.

Viac na Trend

10. november 2020

Bývalý šéf NAKA Róbert Krajmer: Čo mal spoločné s liečebným domom Machnáč?

Štátni úradníci a historici sa tešia! Okresný súd v Trenčíne vyhovel ich žiadosti a vydal neodkladné nariadenie. Majiteľovi Keorlen Trade ním zakazuje akýmkoľvek spôsobom nakladať s liečebným domom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach. Do prípadu je zapletený aj Róbert Krajmer, bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA!

Viac Plus jeden deň

11. september 2020

Rektorka VŠVU Koklesová: Machnáč by mal odkúpiť od Zoroslava Kollára štát

Rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s rektorkou VŠVU Bohunkou Koklesovou na SME Video

12. august 2020

Budúcnosť  liečebného domu Machnáč je opäť ohrozená, pomôcť sa mu snaží neziskovka

Spoločnosť Jaromíra Krejcara chcela s majiteľmi Machnáča rokovať o jeho odkúpení a obnove. Najprv so stretnutím súhlasili, no potom ho zrušili. Riešením situácie by mohlo byť vyvlastnenie budovy.

Viac na Denníku N.